جشنواره فرهنگی هنری آسمان هشتم -  شنبه 24 مهر 1400 ساعت 15:15
 • استاندارد سازی

   


  استاندارد سازی رشته های صنایع دستی:
         « عمل استاندارد كردن به معني ايجاد مقرراتي است براي استفاده عمومي و مكرر با توجه به مشكلات بالفعل و بالقوه كه هدف از آن دستيابي به ميزان مطلوبي از نظم در يك زمينه خاص است اين فعاليت بخصوص شامل عمل تدوين، نشر و اجراي استاندارد است ».
         در راستاي نيل به اهداف سازماني در حوزه صنايع دستي و به منظور ارتقاء كيفيت توليدات هنرهاي سنتي و صنايع دستي ايران متناسب با معيارهاي پذيرفته شده جهاني، نياز به تدوین استانداردهای لازم برای مواد اولیه، روش تولید، ابزار آلات، محصول و صدور گواهینامه های کیفیت هنرهای سنتی و صنایع دستی می باشد. بدین منظور انتخاب موضوعات پیشنهادی تدوین با اولویت رشته های بومی، اصیل و مزیت دار صنایع دستی استان بر اساس فراوانی و بالاترین نرخ اشتغال در آن بخش ها و با همکاری اداره كل محترم استاندارد صورت می پذیرد. سه اولویت اول صنایع دستی استان به ترتیب رشته های: زیورآلات سنتی، تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی و سنگ تراشی (حجاری سنتی) است. لازم به ذکر است این اداره کل برای اولین بار در استان در سال 1394 اقدام به تدوین دو استاندارد آیین کار تراش فیروزه و آیین کار تراش دیزی سنگی نمود که تحت عناوین « صنایع دستی- فیروزه- آیین کار تراش » و « صنایع دستی- دیزی سنگی محلی خراسانی- آیین کار تراش » به ترتیب با شماره استاندارد 20927 و 20928 مصوب گردید که در سامانه ملی استاندارد ایران قابل مشاهده می باشد. هم چنین در سال جاری مراحل تدوین دو استاندارد « صنايع دستي- تراش فيروزه- ویژگی ها و روش آزمون » و « صنایع دستی- دیزی سنگی- ویژگی ها و روش های آزمون » به پایان رسیده که برای طرح در کمیته ملی استاندارد ارسال گردیده است. و تدوین « صنایع دستی- حکاکی روی عقیق- ویژگی ها و آیین کار » در دست اقدام است. خاطر نشان می سازد اعضای کمیسیون تدوین متشکل از کارشناسان معاونت صنایع دستی، مرکز زمین شناسی شمال شرق، اعضای هیئت علمی دانشگاه، کارشناسان اداره کل استاندارد، کانون ملی جواهرات و سنگ های قیمتی، اتحادیه صنف فیروزه و عقیق تراشان، کانون کارشناسان رسمی استاندارد و استادکاران صنایع دستی می باشد که پس از تشکیل کمیسیون های فنی و تبادل اطلاعات علمی و تجربی، پیش نویس تهیه شده برای شرکت در اجلاسیه ملی آماده و پس از تصویب در اجلاسیه مذکور، شماره ملی خواهد گرفت.
       شایان ذکر است استانداردهای مذکور برای کلیه هنرمندان و صنعتگران این رشته ها در سراسر کشور قابل استناد خواهد بود و پس از تصویب ویژگی ها، کارگاه های تولیدی همخوان با شرایط استاندارد، قادر به دریافت نشان ملی استاندارد ایران خواهند بود که این امر ضمن ایجاد امتیاز برای تولیدکنندگان موجبات اطمینان خاطر برای مصرف کننده را فراهم می سازد. در حال حاضر تطبیق روش های تولید کارگاه های صنایع دستی با این استانداردها اجباری نیست، لیکن در صورت سیاست های آتی دولت ممکن است الزامی شود.
  اخذ شماره استاندارد ملی برای 2 رشته صنایع دستی:
         در راستای تدوین استانداردهای صنایع دستی و طی سیصد و سی و یکمین اجلاسیه کمیته ملی استاندارد خدمات برگزار شده در تاریخ 08/12/96، این اداره کل موفق به اخذ 2 شماره استاندارد ملی برای رشته های صنایع دستی بومی استان تحت عناوین ذیل گردید:
  1. صنایع دستی- دیزی سنگی (هرکاره)- ویژگی ها و روش های آزمون- شماره 22593
  2. صنایع دستی- فیروزه تراش خورده- ویژگی های و روش های آزمون- شماره 22594
       لازم به ذکر است تولیدکنندگان در این 2 رشته در صورت تمایل می توانند با مراجعه به اداره کل استاندارد استان و تکمیل فرم های مربوطه، نشان استاندارد ملی کالا را دریافت و بر روی محصولات تولیدی خود درج نمایند.

   

   

لینک های مستقیم
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق