جشنواره صنایع دستی  -  چهار شنبه 1 آذر 1402 ساعت 9:38
 • استاندارد سازی


   

  استانداردسازی رشته های صنایع دستی:

       « عمل استاندارد كردن به معني ايجاد مقرراتي است براي استفاده عمومي و مكرر با توجه به مشكلات بالفعل و بالقوه كه هدف از آن دستيابي به ميزان مطلوبي از نظم در يك زمينه خاص است اين فعاليت بخصوص شامل عمل تدوين، نشر و اجراي استاندارد است ».
         در راستاي نيل به اهداف سازماني در حوزه صنايع دستي و به منظور ارتقاء كيفيت توليدات هنرهاي سنتي و صنايع دستي ايران متناسب با معيارهاي پذيرفته شده جهاني، نياز به تدوین استانداردهای لازم برای مواد اولیه، روش تولید، ابزار آلات، محصول و صدور گواهینامه های کیفیت هنرهای سنتی و صنایع دستی می باشد. بدین منظور انتخاب موضوعات پیشنهادی تدوین با اولویت رشته های بومی، اصیل و مزیت دار صنایع دستی استان بر اساس فراوانی و بالاترین نرخ اشتغال در آن بخش ها و با همکاری اداره كل محترم استاندارد صورت می پذیرد. سه اولویت اول صنایع دستی استان به ترتیب رشته های: زیورآلات سنتی، تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی و سنگ تراشی (حجاری سنتی) است. لازم به ذکر است این اداره کل برای اولین بار در استان در سال 1394 اقدام به تدوین دو استاندارد آیین کار تراش فیروزه و آیین کار تراش دیزی سنگی نمود که تحت عناوین « صنایع دستی- فیروزه- آیین کار تراش » و « صنایع دستی- دیزی سنگی محلی خراسانی- آیین کار تراش » به ترتیب با شماره استاندارد 20927 و 20928 مصوب گردید که در سامانه ملی استاندارد ایران قابل مشاهده می باشد. همچنین در سال های بعد معاونت صنایع دستی استان نسبت به تدوین استاندارد و اخذ شماره ملی  رشته های صنایع دستی به شرح ذیل اقدام نموده است.
       خاطر نشان می سازد اعضای کمیسیون تدوین متشکل از کارشناسان معاونت صنایع دستی، مرکز زمین شناسی شمال شرق، اعضای هیئت علمی دانشگاه، کارشناسان اداره کل استاندارد، کانون ملی جواهرات و سنگ های قیمتی، اتحادیه صنف فیروزه و عقیق تراشان، کانون کارشناسان رسمی استاندارد و استادکاران صنایع دستی می باشد که پس از تشکیل کمیسیون های فنی و تبادل اطلاعات علمی و تجربی، پیش نویس تهیه شده برای شرکت در اجلاسیه ملی آماده و پس از تصویب در اجلاسیه مذکور، شماره ملی خواهد گرفت.
       شایان ذکر است استانداردهای مذکور برای کلیه هنرمندان و صنعتگران این رشته ها در سراسر کشور قابل استناد خواهد بود و پس از تصویب ویژگی ها، کارگاه های تولیدی همخوان با شرایط استاندارد، قادر به دریافت نشان ملی استاندارد ایران خواهند بود که این امر ضمن ایجاد امتیاز برای تولیدکنندگان موجبات اطمینان خاطر برای مصرف کننده را فراهم می سازد. در حال حاضر تطبیق روش های تولید کارگاه های صنایع دستی با این استانداردها اجباری نیست، لیکن در صورت سیاست های آتی دولت ممکن است الزامی شود.

       تا کنون مجموعاً 6 استاندارد ملی صنایع دستی در استان تدوین شده،  و نیز تدوین استاندارد «نقش دوزی (گلدوزی- متن دوزی)- ویژگی ها و آیین کار» در دست اقدام است.

  استانداردهای تدوین شده خراسان رضوی در بخش صنایع دستی

  رديف عنوان استاندارد نام دبیر شماره استاندارد
  ملي
  منبع تاريخ و شماره
  اجلاسيه
  كليد واژه
  1 صنایع دستی- حکاکی روی عقیق- ویژگی ها و آیین کار داوطلب، سمانه 19970 تحقیقات و تجربیات 08/10/98
  23
  صنایع دستی- حکاکی- عقیق-
  2 صنایع دستی- گوهرنشانی سنتی (مخراج کاری)- ویژگی ها و آیین کار داوطلب، سمانه 19971 تحقیقات و تجربیات 08/10/98
  23
  صنایع دستی- گوهرنشانی- مخراج کاری
  3 صنایع دستی- فیروزه تراش‌خورده- ویژگی‌ها و روش‌های آزمون داوطلب، سمانه 22594 تحقیقات و تجربیات 08/12/96
  331
  صنایع دستی- فیروزه – تراش خورده
  4 صنایع دستی- دیزی سنگی (هرکاره)- ویژگی­ ها و روش های آزمون داوطلب، سمانه 22593 تحقیقات و تجربیات 08/12/96
  331
  صنایع دستی- دیزی سنگی- هرکاره
  5 صنایع دستی- فیروزه- آیین کار تراش طاهری، جعفر 20927 تحقیقات و تجربیات 05/12/94
  269
  صنایع دستی- فیروزه – تراش
  6 صنایع دستی- دیزی سنگی محلی خراسانی- آیین کار تراش طاهری، جعفر 20928 تحقیقات و تجربیات 05/12/94
  269
  صنایع دستی- دیزی سنگی-
0
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق