•  
  بنای مصلی: مصلی مشهد به فاصلۀ یک کیلومتر از ضلع شرقی پایین خیابان و در حاشیۀ بلوار مصلی قرار دارد. در قرن‌های گذشته، از نظر موقعیت مکانی در جایی بوده که برای مسافران و زائران که از بیرون حصار شهر به سوی دروازۀ پایین خیابان می‌آمدند، جلب توجه می‌کرده است. بنای مصلی به عنوان مرکز آفرینش های هنر های سنتی در نظرگرفته شده که در آن هنرمندانی در رشته های هنری فیروزه تراشی، چرم، چاپ باتیک، ساز سازی سنتی، کاشی سنتی و ... مشغول کار و نمایش آثار می باشند.
  نشانی  بازارچه: مشهد– خیابان مصلی– حد فاصل مصلی 4 و 6

   


  خانه ملک: خانه ملک مربوط به اواخر دوره قاجار است و در مشهد، ضلع شرقی خیابان امام، روبروی اداره دارائی واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۸ شهریور ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۲۱۱۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این بنا یکی از نمونه خانه های زیبای برجا مانده از دوران انتقال معماری در اواخر عصر قاجاریه محسوب می شود. بنای مزبور در گذشته بسیار وسیع تر بوده اما اکنون تنها بخش بیرونی آن برجای مانده که شامل دو طبقه است. طبقه بالایی دارای سقف مشبک و منبت کاری شده چوبی و شومینه گچبری زیبایی است. خانه ملک امروزه مرکز هنر های سنتی میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی است. مکانی در جایی بوده که برای مسافران و زائران که از بیرون حصار شهر به سوی دروازۀ پایین خیابان می‌آمدند، جلب توجه می‌کرده است.
  نشانی بازارچه: مشهد- خیابان امام خمینی- سراه دارایی

      
   دستورالعمل اجرایی خانه صنایع دستی
   گزارش روزنامه شهرآرا از مرکز آفرینش و پژوهش صنایع دستی و هنرهای سنتی بنای تارخی مصلی

   

ورود به پنل
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق